У молочному скотарстві набуває особливого значення впровадження інноваційних підходів, спрямованих на підвищення продуктивності та ефективності господарювання. ПСП «Пісківське» (Чернігівська обл.) є яскравим прикладом реалізації таких сучасних методів через впровадження елементів референтної моделі молочнотоварної ферми. Яких результатів вдалося досягти господарству та як змінилася продуктивність? В цифрах та фактах розповідає команда журналу “Молоко і ферма” (№6 (79), грудень 2023). Ділимося з вами частиної їхньої публікації.
ПСП «Пісківське» з Чернігівщини – у витоків Асоціації виробників молока, є засновником та членом АВМ з 2009-го р.
Процес впровадження елементів референтної моделі молочнотоварної ферми на ПСП «Пісківське» розпочався з діагностики стану ферми, що дозволило ідентифікувати ключові аспекти, які потребували втручання та оптимізації. Фахівці Консультаційного Центру АВМ склали план впровадження елементів референтної моделі, який передбачав покращення у більшості ключових процесів, зокрема показовими є результати поліпшення процесу розведення.
При впровадженні політики розведення фокус був на:
- підборі сперми бугаїв-плідників;
- вирощуванні й відборі ремонтного молодняку для подальшого відтворення.
В результаті значно зросла продуктивність первісток — в середньому на 20% (графік 1). До того ж у них покращилася персистентність лактації і зменшення продуктивності впродовж лактації не було таке виражене, як у старших корів (графіки 2–3).
В господарстві не додають в раціон премікси і при цьому доять 31,7 кг молока на корову, уміст жиру — 3,7% та білка — 3,3%.
Серед інших показників, які значно покращилися, — скорочення вибракування корів. На початку співпраці з господарством рівень вимушеного вибракування становив майже 50%, за три роки він зменшився до 30– 35%. Здавалося б показник високий, але вибракування наразі не вимушене. Воно пов’язано з тим, що певний час частина корів осіменялася биком, частина — штучно, тому якість первісток була низька. Зараз первістки, які народилися від штучного осіменіння, тільки починають доїтися. Однак навіть при цьому, якщо подивитися на графік 1, в 2023 році показники продуктивності первісток значно вищі — на піку лактації вони дають 35 л молока. Після 300 дня доїння продуктивність первісток становить близько 27–28 л молока, а корів 2-ї лактації менше 25 л.
Результати впровадження елементів референтної моделі в ПСП «Пісківське» мотивують своєю ефективністю та підтверджують значення комплексного підходу до управління молочною фермою. Пишаємося співпрацею!
ЯК СКОРИСТАТИСЬ РЕФЕРЕНТНОЮ МОДЕЛЛЮ
Увесь перелік документів референтної моделі можна знайти на сайті Мilkua.info за посиланням: http://milkua.info/uk/post/section/referentna-model-mtf. Значна частина матеріалів доступна для завантаження, проте є документи, які можуть бути надані після особистого звернення зацікавленої сторони. Доступні для завантаження файли — це документи, які ферми можуть впровадити самостійно, без сторонньої допомоги.
Нагадаємо, що референтна модель молочної ферми в Україні — це еталонна модель операційної діяльності ферми. В її основу покладено найкращі світові управлінські та виробничі практики. Окремі елементи референтної моделі наразі впроваджено на 229 молочних фермах, що налічують понад 115 тис. голів ВРХ і становлять 30% промислового молочного скотарства. На підприємствах, які впровадили референтну модель комплексно та системно, річна молочна продуктивність в середньому зросла на 26% — від 13 до 51%.
Маєте додаткові питання, звертайтесь за тел. +38 (093) 608 71 87 або пишіть zyateva@avm-ua.org.
Фото: журнал “Молоко і ферма”
Джерело інформації: Консультаційний Центр АВМ